čtvrtek 21. května 2015

Berneška Bělolící


Jelikož se mě v poslední době hodně lidí ptalo, co jsem si to pořídila za husu/kačenu/ptáka, musím je většinou opravit, že se jedná o bernešku...no a jelikož na mě pak každý kouká a čeká na další info, musím všem složitě vysvětlovat, že je to taková "menší husa"...a že ve volné přírodě žije za polárním kruhem atd....a že se u nás normálně nevyskytuje...chová se tu jen jako okrasné ptactvo....atd...
Takže jsem tu pro všechny, které to bude ještě zajímat, připravila malé základní info, které naleznete i na internetu...

Moji bernešáci :)


Berneška Bělolící (Branta leucopsis)

Je středně velký vrubozobí pták z rodu Bernešek (Branta). Podobá se husám. Ačkoli jsou společenské, nemísí se bernešky bělolící mezi jiné druhy divokých hus. (ve volné přírodě, u nás na dvoře je to jinak:)) Jejich křik se podobá štěkotu psů.

Výskyt:
Východ Grónska, Špicberky, Nová Země, Sibiř...
Jedná se o tažný druh zimující ve Velké Británii a v severozápadní Evropě. U nás bývá vzácným zimním hostem, nejvíce záznamů o pozorování pochází ze západu republiky. Zatoulaní ptáci se ojediněle vyskytují až v jihovýchodní Evropě a na severu Afriky. 


Rozmnožování:
Berneška bělolící hnízdí v menších koloniích, většinou o 8 až 30 párech. Hnízdí pouze na ostrovech, na ostrých skalních útesech poblíž pobřeží. Hnízdiště bernešky obvykle používají každoročně znovu, což způsobuje, že kolem vyrůstá díky hnojení zelený prstenec rostlin. Hnízda jsou na zemi, většinou nekrytá, když berneška přikryje vejce prachovým peřím, vypadají hnízda z dálky jako šedivé polokoule. 
Koncem června a v červenci si samička nanese 3 až 6 vajíček dlouhých 70 mm, na kterých sedí 24 až 25 dnů. Po vylíhnutí mláďat se k rodince připojí i samec. Většina mláďat se odváží skoku do hloubky, jednotlivá odnesou rodiče v zobáku nebo na hřbetě. Mláďata jsou vzletná asi po 7 týdnech. 

Potrava: 
Převážně rostlinná - různé traviny, byliny, pupeny, listy a větvičky polární břízy i jiných dřevin, semena...

                           http://www.zoohluboka.cz/berneska-belolici.html

Tolik k základním informacím... :)

Tabulka :D


No a tady už jsou ty moje potvory :) Dostala jsem je jako dárek k narozeninám :) Je to pár, sameček se jmenuje Beren a samička dostala jméno Lúthien. :) Ale doma jim nikdo neřekne jinak než "bernešáci".
Jsou mladé, vylíhnuté v loňském roce... a hlavně strašně moc divoké.... všude chodí spolu, jakmile se jedna ztratí, ta druhá ji začne okamžitě hlasitě volat. :) Nosí se jak princezny a nyní se ukázalo, že jsou to pěkné ludry :D chodí za mladýma housatama a šikanují je... :D

Foto: Adéé

Žádné komentáře: